Διπλό ανόδου στην Πάτρα η Χολαργάρα! (pics)

Ύστερα από δύο παρατάσεις η ΑΕ Χολαργού λύγισε στην Περιβόλα τον Απόλλωνα Πάτρας και πήρε το σπουδαιότερο διπλό της χρονιάς στη μάχη για την άνοδο στην Α1.

Στην τελευταία δύσκολη αποστολή μακριά από το «Αντώνης Τρίτσης» (με εξαίρεση το -εκτός προγράμματος για όλες τις ομάδες- ματς της Μ. Τετάρτης στο Περιστέρι), ο Χολαργός στάθηκε όρθιος για μία ακόμη φορά, κερδίζοντας μέσα στην Πάτρα τον Απόλλωνα με 97-103.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής στην Α2, ο Απόλλων είχε μεν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας ακόμη και διψήφιες διαφορές, ωστόσο ο Χολαργός κατάφερε στην ανάπαυλα να μειώσει στους 4 πόντους (40-36). Οι δύο ομάδες στη συνέχεια βάδιζαν χέρι-χέρι, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να οδηγηθεί στην παράταση (71-71).

Εκεί, το σύνολο του Στέργιου Κουφού φάνηκε να καθαρίζει το παιχνίδι (74-81), όμως οι Πατρινοί κατάφεραν να επιστρέψουν και να φέρουν τον αγώνα στα ίσια (81-81). Με τρίποντο του Τζακόπουλου οι φιλοξενούμενοι αγκάλιασαν τη νίκη, αλλά ο Άκερ, με τρίποντο-απάντηση από τα 10 μέτρα, έστειλε την αναμέτρηση στη δεύτερη παράταση (84-84).

Σε μια δεύτερη παράταση που ήταν η σειρά του Απόλλωνα να ξεκινήσει φουριόζος, ξεφεύγοντας με 96-91, με το Χολαργό όμως, με σερί 7-0 και κρίσιμο τρίποντο του Παπανικολάου, να το γυρνά σε 96-98! Το εν λόγω σερί μάλιστα ανέβηκε στο 10-0 (96-101) με τρίποντο του Κόκκαλη, αλλά και στο 12-0 (96-103), με 2/2 βολές του Παπανικολάου.

Έτσι, η ομάδα της πόλης μας έφτασε σε ένα διπλό που ίσως αποδειχτεί καθοριστικό στη μάχη για την κατάκτηση της 2ης θέσης και του απόλυτου πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ του Μαΐου.

Επόμενος αντίπαλος η Καστοριά, το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2018, στις 17:00, στο «Αντώνης Τρίτσης» (ήττα 76-73 στο ματς του α’ γύρου).