Στην οκτάδα του Κυπέλλου ο ΑΚΟ Άρης! (pics)

Ξεκίνημα με το δεξί και πρόκριση με το καλημέρα στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΣΚΑ της σεζόν 2017-2018 για τη γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Χολαργού.

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους για τη νέα αγωνιστική περίοδο (2017-2018) οι... αμαζόνες του ΑΚΟ Άρη Χολαργού. Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Κυπέλλου, οι περσινές πρωταθλήτριες της Β’ ΕΣΚΑ υποδέχτηκαν την Τετάρτη (20/9) στο «Αντώνης Τρίτσης» την Ένωση Γαλατσίου, της οποίας επιβλήθηκαν με 58-44, παίρνοντας παράλληλα το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς και μαζί την -απ’ ευθείας- πρόκριση για την 3η αγωνιστική του θεσμού, δηλαδή την προημιτελική φάση.

Αν και τα τρία πρώτα δεκάλεπτα ο αγώνας ήταν ντέρμπι, στην τελευταία περίοδο η ομάδα των Σπύρου Γεωργουδάκη και Φανής Ροΐδου παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με αρκετές λύσεις στην επίθεση έκανε ένα επί μέρους 21-8, το οποίο ήταν αρκετό για να ανεβάσει τη διαφορά του σκορ στους 14 πόντους και να χαρίσει στις «κιτρινόμαυρες» τη νίκη και μαζί την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Εκεί όπου αντίπαλος θα είναι ο νικητής του ζευγαριού ΑΕΚ Περιστερίου - Άγιος Θωμάς, σε νοκ άουτ αναμέτρηση που θα διεξαχθεί ξανά εντός έδρας, την Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2017.

ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΑΕΣ ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 58-44

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-12, 23-26, 37-36, 58-44

ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ (Γεωργουδάκης, Ροΐδου): Σμυρναίου, Παπαδρόσου 2, Αθανασίου, Τσοκανά 1, Τρανούλη 10 (2 τρ.), Πολιτοπούλου 5 (1 τρ.), Τζαμαρία 13, Σταυροπούλου 2, Ζάβρα, Κόρμπου 19, Τσότρα 2, Τσιρίμπαση 4