Τριανταέξι πόντοι για αρχή!

Με διαφορά μεγαλύτερη και από τους συνολικούς πόντους του αντιπάλου συνέτριψε την Τετάρτη (5/10) το συμπολίτη ΑΣ Παπάγου στην πρεμιέρα της Β’ ΕΣΚΑ για τη σεζόν 2016-2017 ο ΑΚΟ Άρης Χολαργού. Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ της πόλης μας, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής, πραγματοποίησε έναν υγιεινό περίπατο στο «Αντώνης Τρίτσης», παίρνοντας το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς με 36 πόντους διαφορά (71-35). Οι «κιτρινόμαυρες»
πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση από το πρώτο λεπτό σε άμυνα και επίθεση, ειδικά στο πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο, χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στην αδύναμη ομάδα του Παπάγου. Ο προπονητής, Σπύρος Γεωργουδάκης, είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του Άρη. Πολυτιμότερη παίκτρια για τις νικήτριες αναδείχτηκε η Δήμητρα Σταυροπούλου, με 15 πόντους (1 τρ.), 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 2 ασίστ και 2 λάθη.

ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ 71-35

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-11, 38-17, 56-25, 71-35

ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ (Σπύρος Γεωργουδάκης, Άρτεμις Στρατίκη): Δήμητρα Σταυροπούλου 15 (1 τρ.), Κατερίνα Μαρίνου 4, Χριστίνα Αθανασίου 2, Μαριλένα Γρίσπου 7, Νικόλ Τρανούλη 11 (1 τρ.), Βάσια Μανώλα 1, Άννα Βερροιοπούλου 12, Βασιλική Ζάβρα, Μαρία Κόρμπου 8, Κωνσταντίνα Τσότρα 5, Νίκη Τσιρίμπαση 2, Σεμίνα Τσοκάνα 4.