Λύγισε στο τέλος στους «στρατηγούς» ο ΚΟ Χολαργού

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, στο κατάμεστο από Χολαργιώτες και Παπαγιώτες «Αντώνης Τρίτσης», ο ΚΟ Χολαργού λύγισε την Κυριακή από το συμπολίτη ΑΣ Παπάγου στην παράταση, με 91-99. Η ήττα αυτή κράτησε τον ΚΟΧ στην τελευταία τετράδα της βαθμολογίας, η οποία οδηγεί στον υποβιβασμό στη Γ’ Εθνική, με τους «στρατηγούς»
να διατηρούνται στην πρώτη πεντάδα, τρεις πόντους μακριά από τη δεύτερη θέση. Με την ολοκλήρωση της 13ης αγωνιστικής συμπληρώθηκε και το πρώτο μισό της σεζόν, με την αυλαία του δεύτερου γύρου να ανοίγει για Χολαργό και Παπάγου το ερχόμενο Σάββατο, 24/1, εντός έδρας (17:00) με αντίπαλο την Αγία Παρασκευή για τον πρώτο και εκτός έδρας (17:00) με αντίπαλο την πρωταθλήτρια χειμώνα Κύμη για τον δεύτερο.

Μουμπάρακ από πλευράς Χολαργού με 38 πόντους και Τσιάκας από πλευράς Παπάγου με 30, ήταν οι παίκτες που έκαναν τη διαφορά στο παρκέ για τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν και με 15 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο, για να πραγματοποιήσουν την ολική επαναφορά οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, οδηγώντας έτσι και το ματς στην παράταση.

Εκεί, οι παίκτες του Σάββα Συμεωνίδη είχαν πιο καθαρό μυαλό, αλλά και περισσότερες λύσεις και σε συνδυασμό με την αποβολή του Μουμπάρακ με 5 φάουλ, αύξησαν τη διαφορά, διαμορφώνοντας σχετικά εύκολα στα τελευταία λεπτά του έξτρα χρόνου, το τελικό 91-99.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ  ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ 91-99 (παρ.)

Δεκάλεπτα: 24-25, 40-49, 58-66, 79-79 (κ.α.), 91-99.

Διαιτητές: Τσαρούχα-Αποστολίδης.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Νίκος Χατζηπανηγύρης): Γραμματίκας 15 (3), Αγόρης 8 (2), Μούκας 4, Βίτσος, Ρουμπέας, Μουμπάρακ 38 (7), Πολιτόπουλος, Χατζόπουλος 3 (1), Κιαπέκος 7 (1), Παπαγεωργόπουλος 1, Παππάς 15.

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ (Σάββας Συμεωνίδης): Θεολογίτης, Τσιάκας 30 (1), Τσινόπουλος, Κακκαβάς, Γραμματικός 18 (1), Εμμανουηλίδης 23 (3), Ακτύπης 5, Καραμπάς 2, Αρσένης 3, Κουκουράβας 2, Υφαντής 16 (1).